Dlaczego sprzęgło się ślizga? Poznaj możliwe przyczyny

Sprzęgło samochodowe to kluczowy element wyposażenia każdego auta. Rola tego elementu jest niezwykle istotna i sprowadza się do kontroli mocy silnika spalinowego oraz przekazania jej na koła samochodu. Sprzęgło odgrywa więc bardzo istotne zadanie w procesie napędzania całej masy samochodu.

Zacznijmy od tego, że sprzęgło to typowy element eksploatacyjny pojazdu, który z czasem ulega zużyciu lub po prostu może się popsuć. Kierowcy nie pozostaje wówczas nic innego jak wymienić ten element pojazdu na nowy. Do najczęstszych usterek sprzęgła zalicza się ślizganie się sprzęgła. Dlaczego dochodzi do takiego zjawiska?

Po czym rozpoznać, że sprzęgło się ślizga?

Do zjawiska ślizgania się sprzęgła dochodzi w momencie, gdy auto nie przyspiesza mimo uruchomionego przełożenia, dodawania gazu oraz zwiększania obrotów silnika. Najpierw widoczne jest to przede wszystkim podczas ruszania i jazdy pod górę, czyli podczas największych obciążeń silnika spalinowego. Na skutek bagatelizowania problem pogłębia się i staje się problematyczny nawet podczas znormalizowanej jazdy.

Czym grozi ślizganie się sprzęgła?

Kierowco, nie zapominaj, że ślizganie się sprzęgła do niczego dobrego nie prowadzi. Mało tego, może się wręcz zdarzyć, że samochodem nie da się nawet ruszyć z miejsca co w przypadku bycia z dala od domu może być bardzo problematyczne. Dlatego tak istotne jest, by po zdiagnozowaniu pierwszych symptomów ślizgania się sprzęgła, jak najszybciej skontaktować się z mechanikiem w celu wyeliminowania problemu.

Dlaczego sprzęgło zaczyna się ślizgać?

Do ślizgania się sprzęgła dochodzi głównie z powodu zużycia się tarczy sprzęgła. Ponadto zjawisko to potęguje zaolejenie tarczy oraz jej nieprawidłowy montaż w przypadku ewentualnej, wcześniejszej wymiany. Specjaliści dowiedli także, że ślizganie się sprzęgła może być także spowodowane przegrzaniem się tarczy docisku oraz zużyciem koła zamachowego.

Jak naprawić ślizgające się sprzęgło?

Najważniejszym w przypadku ślizgania się sprzęgła będzie jak najszybsze wykrycie problemu. Dlatego jeżeli zauważymy wspomniane wyżej objawy lub nieregularne stukoty z okolicy umiejscowienia sprzęgła samochodowego, udajmy się do warsztatu w celu diagnozy problemu. Jeżeli to sprzęgło jest powodem powyższych, trzeba będzie je wymienić na nowe.

Na koniec istotna uwaga. Pamiętajmy, by podczas wymiany sprzęgła samochodowego zawsze korzystać z usług zaufanych mechaników oraz by montować tylko najwyższej jakości części zamienne, takie jak sprzęgła LuK, Sachs lub Valeo. Użycie markowych zamienników da gwarancję odzyskania pierwotnych cech układu.