Funkcje oleju silnikowego. Jak wybrać dobry olej?

Każdy kierowca wie, że do prawidłowego funkcjonowania silnika spalinowego potrzebny jest odpowiedni olej. Nie każdy jednak wie, że olej posiada znacznie więcej zadań niż smarowanie ruchomych części silnika. Nie da się ukryć, że to podstawowa rola oleju silnikowego, ale jest ich przynajmniej jeszcze kilka.

Zacznijmy więc od oczywistego. Smarowanie to podstawowe i najważniejsze zadanie oleju silnikowego. Olej smaruje ruchome podzespoły silnika i chroni je w ten sposób przed zatarciem. Dobrej jakości olej silnikowy spełnia jednak także kilka innych, równie istotnych dla żywotności silnika funkcji.

W jaki sposób olej zapobiega korozji?

Podczas przerw w pracy silnika spalinowego może dojść do powstawania pierwszych ognisk korozji. Korozja powstaje tam na skutek kwaśnych substancji, które wytwarza proces spalania mieszanki paliwa oraz powietrza. Dobry olej posiada cechy myjąco-dyspergujące, dzięki którym dochodzi do neutralizacji ognisk korozji.

Czy olej uchroni pierścienie przed zapieczeniem?

Silnik spalinowy bardzo często boryka się z problemem zapieczonych pierścieni. Zapieczenie tych elementów silnika może skutkować spadkiem mocy z powodu przepływu oleju do komory spalania. Olej może temu zapobiec, pod warunkiem, że będzie wymieniany zgodnie z zaleceniami producenta samochodu (informację odnośnie interwałów wymian oleju znajdziecie w instrukcji obsługi samochodu).

W jaki sposób unikniesz szybszego zużycia podzespołów silnika?

Podczas spalania w komorze pojawia się tak zwany osad węglowy, którego spieczone kawałki będą miały destrukcyjny wpływ na poszczególne, metalowe elementy silnika spalinowego. Zużycie może przyspieszyć niemal dwukrotnie a nadmiar cząstek będzie jedynie potęgował to zjawisko. W rozpuszczeniu i rozmiękczeniu wspomnianych cząstek pomoże dobrej jakości olej silnikowy a w zasadzie specjalne dodatki, które zostały w nim zawarte.

Na koniec drobna uwaga. Zanim kupicie olej silnikowy do samochodu upewnijcie się, że olej ten to najwyższej jakości preparat od renomowanej marki, który posiada kilka podstawowych funkcji – smarowanie, uszczelnianie, mycie, chłodzenie oraz przeciwdziałanie powstawaniu korozji we wnętrzu silnika. Tylko taki olej zapewni silnikowi długi żywot a kierowcy bezpieczeństwo i komfort podczas podróżowania samochodem.