Które amorki wybrać? Olejowe czy gazowe?

Tradycyjne amortyzatory olejowe czy bardziej innowacyjne, nowatorskie amorki gazowe? Które amortyzatory samochodowe wybrać do pojazdu by mieć gwarancję komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy? Trudno wskazać zwycięzcę, dlatego warto dowiedzieć się, co różni te dwa typy amortyzatorów.

Tradycyjnie amortyzatory olejowe. Czy tradycyjnie znaczy gorzej?

Standardowy amortyzator olejowy to najbardziej klasyczna opcja. Konstrukcja takiego amortyzatora jest bardzo prosta – jest to rura wypełniona specjalnym olejem hydraulicznym. We wnętrzu cylindra porusza się tłok, który przylega do ścian rury i posiada odpowiednie zaworki, dzięki którym olej wędruje między komorami.

Za największy plus tego typu amorków należy uznać właśnie ich budowę – prosta, nie stwarza zbyt wielu problemów a amortyzatory olejowe to stosunkowo trwale i odporne na uszkodzenia podzespoły. Ponadto wypada zaznaczyć, że nawet duży wyciek oleju nie wykończy szybko amortyzatora, bo jego skuteczność będzie spadać stopniowo. Nie zapominajmy także, że amorki olejowe można szybko i tanim kosztem naprawić. Do ich wad należy z kolei zaliczyć wagę oraz liniowy wariant tłumienia.

Amorki gazowe. Czy bardziej komfortowe i lepsze?

Zacznijmy od tego, że amortyzator gazowy to zwykle konstrukcja hybrydowa, co oznacza, że w cylindrze takiego amortyzatora także znajduje się olej, ale po prostu nie jest on czynnikiem tłumiącym nierówności. Za tłumienie odpowiada tu przede wszystkim gaz pod ciśnieniem. Zasada działania jest niemal identyczna, co w przypadku amortyzatora olejowego.

Do największych zalet gazowego amorka należy zaliczyć jego progresywne działanie, które pozwala zwiększyć komfort jazdy i zapewnić odpowiednie prowadzenie nawet w ekstremalnych warunkach jazdy. Ponadto można zmniejszać komorę gazową a to będzie miało wpływ na zmianę sztywności zawieszenia podczas jazdy. Za ogromny minus uważa się z kolei newralgiczność tego podzespołu. Amortyzator gazowy to bardzo delikatna konstrukcja, która łatwo się psuje i gwałtownie traci swoje cenne cechy.

Który amortyzator wybrać do samochodu?

Wiele zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Jak widać zarówno wariant olejowy, jak i gazowy charakteryzuje sporo zalet ale i wad. Najlepiej będzie zrobić rozrachunek, na czym najbardziej nam zależy i wybrać te zalety, które będą w naszym przypadku najistotniejsze. Niezależnie od wyboru, pamiętajmy by używać amortyzatorów tylko od sprawdzonych i cenionych w branży marek części samochodowych.