Tarcze hamulcowe do aut. Poznaj ich rodzaje

Tarcz hamulcowe to bardzo istotny element układu hamulcowego. Zależy od nich bezpieczeństwo jazdy samochodem z racji, że rola tarcz sprowadza się do skuteczności hamowania kół samochodowych. Użycie najwyższej jakości tarcz pozwala w dużym stopniu nie tylko skrócić drogę hamowania ale i poprawić działanie układu w ekstremalnych warunkach.

Rodzaj użytych tarcz samochodowych zależy przede wszystkim od klasy pojazdu oraz jego przeznaczenia i masy. Ponadto, co dosyć oczywiste, bardzo ważnym czynnikiem jest także cena – za bardziej zaawansowane tarcze hamulcowe przyjdzie kierowcy zapłacić nawet drugie tyle, co za tradycyjne opcje.

Standardowe tarcze hamulcowe

Popularne, kilkuletnie auta wyposażono w tradycyjne, monolityczne tarcze hamulcowe, wykonane z metalu. Do podstawowych zalet tarcz monolitycznych należy zaliczyć ich wydajność, która stoi na naprawdę wysokim poziomie. Niestety tego samego nie można powiedzieć względem ich nadmiernego przegrzewania się podczas intensywnej eksploatacji pojazdu.

Wentylowane tarcze hamulcowe

Do niemal każdego nowego samochodu miejskiego montuje się obecnie wentylowane tarcze hamulcowe. Tarcze tego typu wyposażono w specjalne otwory, których rola polega na odprowadzaniu ciepła oraz maksymalnym obniżeniu potencjalnego ryzyka ich przegrzania się. Tarcze wentylowane charakteryzuje więc bardzo długi czas pracy na najwyższych parametrach, co przekłada się na bezproblemowe hamowanie nawet w najtrudniejszych warunkach.

Nawiercane tarcze hamulcowe

Tarcze nawiercane, ew. nacinane, to typowa opcja dla samochodów sportowych. Nie trudno się domyślić, że takie tarcze charakteryzuje znacznie wyższy poziom wydajności oraz odporności podczas dynamicznej i intensywnej eksploatacji pojazdu.  Ponadto tarcze te wykonuje się ze specjalnego stopu stali, dzięki czemu jeszcze łatwiej dochodzi do odprowadzania wysokiej temperatury podczas jazdy.

Tarcze węglowo-ceramiczne

Za najbardziej innowacyjny mechanizm tarcz hamulcowych, który dostępny jest na rynku motoryzacyjnym, należy uznać tarcze węglowo-ceramiczne, montowane coraz częściej w nowoczesnych samochodach segmentu SUV. To najwyższej jakości tarcze hamulcowe, którym nie grozi przegrzanie nawet w warunkach rajdowych. Pozwala to kierowcy zachować najwyższy poziom skuteczności hamowania w każdych warunkach.

Niezależnie od wyboru tarcz hamulcowych, pamiętajmy by w przypadku wymiany tarcz na nowe, zawsze korzystać z oferty renomowanych, światowych marek. Za takie należy uznać m.in. firmy Bosch, ATE, Brembo, Textar oraz Valeo.